Kalendarium

18września2020

Prawykonanie Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii Śląskiej w Katowicach

Filharmonia Śląska, Katowice
Koncert

EKO KONCERT | Bręk | Shemet | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
18 września 202019:00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Wykonawcy:

Jarosław Bręk – baryton
Yaroslav Shemet – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna
Zygmunt Krauze – Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną – prawykonanie
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

 

O utworze:

Exordium
na baryton i orkiestrę (2020)

Inspiracją do utworu jest preambuła do polskiej konstytucji. Stąd tytuł – Exordium – oznaczający wstęp.  Ten piękny tekst mówiący a wspólnocie, o przeszłości i o równości ludzi, wyraża w sposób emocjonalny troskę o byt wszystkich, wszystkich ludzi.  To nie jest tekst polityczny; ma raczej charakter humanistyczny.

Muzyka podkreśla ekspresję słów, które solista śpiewa, wykrzykuje, skanduje. Sugeruje się aby solista był ubrany w codzienny, zwykły strój, podkreślając tym samym, że słowa, które wypowiada, reprezentują każdego członka wspólnoty.

Exordium to utwór jednoczęściowy o czasie trwania 13 minut, zamówiony przez Filharmonię Śląską w ramach programu Zamówienia kompozytorskie, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca. Pierwsze wykonanie miało miejsce 18 września 2020 w Filharmonii Śląskie w Katowicach. Wykonawcami byli: Jarosłw Bręk – baryton i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta.

Zygmunt Krauze

 

Nota od organizatora:

Koncert 18 września w Filharmonii Śląskiej będzie wydarzeniem spektakularnym. Tego wieczoru salę koncertową wypełni muzyka w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą wybitnego dyrygenta Yaroslava Shemeta, o którym w „Das Opernmagazin” pisano niegdyś, że „żyje i oddycha muzyką”. Usłyszymy m.in. premierowe wykonanie dzieła Zygmunta Krauzego z udziałem znakomitego solisty Jarosława Bręka, laureata nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. W Roku Beethovenowskim nie zabraknie także kompozycji Mistrza. Zabrzmi VI Symfonia F-dur zwana Pastoralną. Koncert uroczyście zakończy V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Rozpoczniemy VI Symfonią Ludwiga van Beethovena, która sielskim obrazem wprowadzi nas w nowy sezon, przypomni obrazy lata, które powoli żegna się z nami, ustępując złotej jesieni.

Kolejny punkt programu sprawi, że publiczność zgromadzona w sali koncertowej im. Karola Stryji będzie świadkiem tworzenia się kultury – filharmonicy bowiem po raz pierwszy wykonają Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego. Krauze jest jednym z najważniejszych artystów swojego pokolenia, zarówno na polu kompozytorskim, jak i pedagogicznym, czy wykonawczym – jako pianista. Jest organizatorem życia muzycznego i jurorem wielu międzynarodowych konkursów. Za swoją działalność – dorobek oraz propagowanie muzyki – został doceniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, jak francuską Legią Honorową, czy tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres.

Koncert zakończy się V symfonią e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, jednym z jego najsłynniejszych dzieł, powstałym w niespełna dwa miesiące. Łączy w sobie wewnętrzne rozterki „skłóconego ze światem” kompozytora, rozmyślania o przeznaczeniu, szczęściu i walce z losem.

 

Wydawcą utworów Zygmunta Krauzego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne

 

 

 

Partner:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca 

 

 

 

 

Więcej na: https://filharmonia-slaska.eu/production/jaroslaw-brek-yaroslav-shemet-orkiestra-symfoniczna-filharmonii-slaskiej/