Kalendarium

18września2020

Prawykonanie Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii Śląskiej w Katowicach

Filharmonia Śląska, Katowice
Koncert

EKO KONCERT | Bręk | Shemet | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
18 września 202019:00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Wykonawcy:

Jarosław Bręk – baryton
Yaroslav Shemet – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna
Zygmunt Krauze – Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną – prawykonanie
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

Koncert 18 września w Filharmonii Śląskiej będzie wydarzeniem spektakularnym. Tego wieczoru salę koncertową wypełni muzyka w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą wybitnego dyrygenta Yaroslava Shemeta, o którym w „Das Opernmagazin” pisano niegdyś, że „żyje i oddycha muzyką”. Usłyszymy m.in. premierowe wykonanie dzieła Zygmunta Krauzego z udziałem znakomitego solisty Jarosława Bręka, laureata nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. W Roku Beethovenowskim nie zabraknie także kompozycji Mistrza. Zabrzmi VI Symfonia F-dur zwana Pastoralną. Koncert uroczyście zakończy V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Rozpoczniemy VI Symfonią Ludwiga van Beethovena, która sielskim obrazem wprowadzi nas w nowy sezon, przypomni obrazy lata, które powoli żegna się z nami, ustępując złotej jesieni.

Kolejny punkt programu sprawi, że publiczność zgromadzona w sali koncertowej im. Karola Stryji będzie świadkiem tworzenia się kultury – filharmonicy bowiem po raz pierwszy wykonają Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego. Krauze jest jednym z najważniejszych artystów swojego pokolenia, zarówno na polu kompozytorskim, jak i pedagogicznym, czy wykonawczym – jako pianista. Jest organizatorem życia muzycznego i jurorem wielu międzynarodowych konkursów. Za swoją działalność – dorobek oraz propagowanie muzyki – został doceniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, jak francuską Legią Honorową, czy tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres.

Zakończymy V symfonią e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, jednym z jego najsłynniejszych dzieł, powstałym w niespełna dwa miesiące. Łączy w sobie wewnętrzne rozterki „skłóconego ze światem” kompozytora, rozmyślania o przeznaczeniu, szczęściu i walce z losem.

 

Wydawcą utworów Zygmunta Krauzego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne

 

 

 

Partner:

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS - Logotypy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca 

 

 

 

 

Więcej na: https://filharmonia-slaska.eu/production/jaroslaw-brek-yaroslav-shemet-orkiestra-symfoniczna-filharmonii-slaskiej/