Kalendarium

31marca2023

„Rhapsod” Zygmunta Krauze na Festiwalu Imago Dei w Krems w Austrii

Klangraum Krems Minoritenkirche, Austria
Koncert

31 marca 2023 / godz. 19:30

Klangraum Krems Minoritenkirche

„Polska Mahlera”

Opis koncertu:

„Muzyka to zawsze emocje!” To credo polskiej kompozytorki Hanny Kulenty (*1961). W jej twórczości gęstość emocji znajduje odzwierciedlenie w podkreśleniu czasu jako kluczowego wymiaru. Również „Szkice ukraińskie” Józefa Kofflera poruszają aspekt czasu na różnych płaszczyznach. Odzwierciedlają muzykę ludową, napisaną przez kompozytora, który do czasu zamordowania przez hitlerowców w 1944 roku mieszkał we Lwowie – mieście, którego tożsamość oscylowała między polskością, austriackością, rosyjskością i ukraińskością. Polski świat muzyczny XX wieku miał ścisłe związki ze stolicą Francji – Paryżem. Również Grażyna Bacewicz (1909-1969) spędziła tam kilka lat studiów, a wpływ ten odbija się echem w odcieniach jej Sinfonietty.

Zygmunt Krauze (*1938) również studiował w Paryżu u Nadii Boulanger, ale wybrał inną drogę. Jego Rapsod jest zaproszeniem do zwrócenia uwagi na subtelne niuanse w rozwoju muzyki, która szczególnie w kościele może w pełni rozwinąć swoją przestrzenność. Ten kalejdoskop polskiej muzyki uzupełniają pieśni Almy i Gustava Mahlera, które otwierają przestrzenie asocjacyjne, oferujące wielorakie punkty dostępu do polskich kompozycji.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu i Instytutem Adama Mickiewicza. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

 

Szczegóły / Bilety: TUTAJ