Kalendarium

25lutego2023

Światowa premiera „Elegia 2022” na trio fortepianowe Zygmunta Krauze w Koncertzāle Cēsis (Łotwa)

Cēsis Concert Hall / Łotwa
Koncert

25 lutego 2023 / godz. 19:00

Cēsis Concert Hall (Koncertzāle Cēsis)
Raunas iela 12-1, Cēsis
Łotwa

Wykonawcy:

Trio Palladio

Eva BINDERE – skrzypce
Kristīne BLAUMANE – wiolonczela
Reinis ZARIŅŠ – fortepian

 

Informacje o programie:

Po długiej przerwie w Cēsis Concert Hall ponownie wystąpi znakomite Trio Palladio – skrzypaczka Eva Bindere, wiolonczelistka Kristīne Blaumane i pianista Reinis Zariņš.

Tym razem trio zaprezentuje emocjonalny program pt. „Dumky”. Dumka, termin muzyczny zapożyczony z języka ukraińskiego (dosłownie – myśl), to liryczna ukraińska lub polska pieśń ludowa albo utwór instrumentalny, w którym ogólny elegijny nastrój jest od czasu do czasu niespodziewanie przerywany wybuchami radosnego uniesienia.

Program otworzy „Elegia 2022”, nowy utwór na fortepian, skrzypce i wiolonczelę legendarnego polskiego kompozytora Zygmunta Krauze. Utwór ten został napisany specjalnie dla łotewskiego Trio Palladio i będzie miał w Cēsis swoją światową premierę.

Elegia to pieśń żałobna, ale w tym utworze przybiera ona formę nie lamentu i żalu, lecz raczej krzyku duszy, bólu i gniewu. Wojna jest nieustanna – jeśli nie w tej części świata, to w innej. A jednak bardziej boli, gdy walki toczą się tak blisko domu. Utwór cytuje nieco zaadaptowaną, ale autentyczną melodię z dawnej Rusi, krainy, która przez wieki obejmowała część dzisiejszej Rosji, Węgier, Polski, Austrii i Ukrainy – mówi kompozytor Zygmunt Krauze o filozoficznym znaczeniu utworu, który napisał dla Trio Palladio.

Po refleksji Krauzego nad wydarzeniami w Europie i na świecie wybrzmi Trio fortepianowe op. 24 Mieczysława Weinberga, napisane w 1945 roku, kiedy kompozytor musiał opuścić swoją polską rodzinę żydowską, a jego serce wypełniło przeczucie nadchodzącej tragedii.

Emocjonalny wątek muzyczny poprowadzi nas następnie do czeskiego kompozytora Antonína Dvořáka i jego Tria op. 90 „Dumky”. Jego sprzeczne, żywo kontrastujące ze sobą elementy dobrze wpisują się w spójną głęboko dramatyczną, a zarazem potwierdzającą życie tematyczną tkankę muzyczną programu prezentowanego przez Trio Palladio.

Powstałe w 2015 roku Trio Palladio skupia trójkę znanych solistów, pełnych pasji kameralistów i uznanych artystów nagraniowych – skrzypaczkę Evę Bindere, wiolonczelistkę Kristīne Blaumane i pianistę Reinisa Zariņša. Trio tworzy konceptualne programy zdefiniowane przez bogactwo stylistycznej różnorodności, wykonując muzykę ze wszystkich epok, jednak kładąc szczególny nacisk na utwory kompozytorów łotewskich i bałtyckich. W 2018 roku Trio Palladio cieszyło się swoją pierwszą rezydencją artystyczną w Cēsis Concert Hall i występowało w Polsce, Anglii, Szkocji i na całej Łotwie. Trio zadebiutowało w londyńskiej Wigmore Hall w 2018 roku. W 2020 roku, pozytywnie przyjęty przez krytykę debiutancki album tria z utworami Pēterisa Vasksa został wyróżniony Editor’s Choice w prestiżowym Gramophone Magazine.

 

Szczegóły koncertu: TUTAJ