Deklaracja

podtytuł:
na mezzosopran, baryton i orkiestrę kameralną
rok:
2018
czas trwania:
20'
obsada:
fl./picc. cl. clb. sax sopr/bar. batt. 1 wykonawca. acc. chit.el. hammond org. pfte. honky-tonk piano, mezzosoprano, baritone, suono el. archi.
wydawca:
PWM Kraków
premiera:

12.09 2018, Kraków

Festiwal Sacrum Profanum 

Hashtag Ensemble

Maciej Koczur – dyrygent

Maniucha Bikont – mezzosopran

Maciej Nerkowski – baryton 

 

Tekst: Deklaracja Praw Człowieka ONZ

zamówienie:
Sacrum Profanum, Fundacja Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, Instytut Muzyki i Tańca
opis:

Powszechną deklarację praw człowieka można uznać za pierwsze znaczące dokonanie ONZ w dziedzinie ochrony praw człowieka. Uchwalona została w 1948 roku.

Zygmunt Krauze – 70 lat od powstania dokumentu oraz 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości – odwołując się do zapisów Deklaracji podejmuje w swoim najnowszym utworze rozważania na temat kondycji współczesnych społeczeństw.

 

W utworze The Declaration wykorzystane są fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ogłoszonej przez ONZ 10 grudnia 1948 roku. Mimo upływu tak długiego czasu część postulatów Deklaracji nie została spełniona.

 

Utwór przypomina ten bolesny fakt niespełnienia, niemożności społeczeństw i polityków do ułożenia wzajemnych stosunków zgodnie z duchem dokumentu. Utwór nie tylko przedstawia ważne i aktualne myśli zawarte w Deklaracji, ale również wyraża komentarz autora poprzez charakter i emocjonalny stan poszczególnych fragmentów.

 

The Declaration jest kontynuacją mojego zainteresowania sprawami nie tylko muzycznymi. Ujawniły się one i zostały wyrażone w następujących kompozycjach: Tableau Vivant (1982) – stan wojenny w Polsce, Hymn do Tolerancji (2007) – poświęcony miastu Jerozolima, Exodus 2016(2016) – obraz nieludzkiego traktowania uchodźców, Terra Incognita (1994) – nieprzewidywalna i okrutna Europa, Arabesque (1983) – konflikt arabsko-francuski, Blanc-Rouge (1985) – dramatyczna historia Polski.

 

Zygmunt Krauze

 

Źródło: PWM

video: