„Yemaya – Królowa Mórz” w TVP Kultura

W niedzielę 19 stycznia 2020 roku o godz. 10.25 w TVP Kultura zostanie wyemitowana rejestracja najnowszej opery Zygmunta Krauzego „Yemaya – Królowa mórz” (reż. Hanna Marasz, zespoły Opera Wrocławska, dyr. Adam Banaszak).

„Yemaya – Królowa Mórz”, to kolejne dzieło, które w październiku 2019 roku dołączyło do repertuaru Opery Wrocławskiej, a jego adresatem jest publiczność familijnej. Dzieło Zygmunta Krauzego powstało specjalnie na zamówienie Opery Wrocławskiej.

Jak pisze autorka libretta Małgorzata Sikorska – Miszczuk: „Yemaya – Królowa Mórz”, jest opowieścią o ojcu i synu. Sześcioletni bohater historii, Omar, kocha ojca, a ojciec jego. Jednak ojciec nie akceptuje w synu jego delikatności i duchowości. Uważa, że w okrutnych czasach, w których żyjemy, takie cechy są niemęskie. Omar, który wychowuje się bez matki, uczy się, że dla ojca to, jakim jest, jest niedopuszczalne. Uczy się ukrywać samego siebie przed jedyną osobą, którą ma w życiu. Dla Omara cały świat ma duszę. Omar opiekuje się i rozmawia z kwiatami na balkonie. To jego jedyni przyjaciele.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej na: Opera Wrocławska