„Z letniego salonu Zygmunta Krauze” w TVP KULTURA

Cykl improwizacji Zygmunta Krauze na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego, który przez całe lato ukazywał się w mediach społecznościowych, teraz zostanie zaprezentowany w kanale internetowym TVP Kultura 2, dostępnym w streamingu – https://tvpstream.vod.tvp.pl/?channel_id=47093982

Kolejne odcinki używać się będą w październikowe poniedziałki i czwartki.

Plan emisji:

odc. 1 Beethoven – 2020-10-05 / godz. 09:10 

odc. 2 Chopin – 2020-10-08 / godz. 09:30

odc. 3 Bach (z gościnnym udziałem Marcina Maseckiego)- 2020-10-12 / godz. 08:15

odc. 4 Haydn – 2020-10-15 / godz. 09:30

odc. 5 Paderewski – 2020-10-19 / godz. 08:15

odc. 6 Krauze – 2020-10-22 / godz. 09:25

odc. 7 Sikorski – 2020-10-26 / godz. 08:15

Zygmunt Krauze jest pionierem unizmu muzycznego. Inspirując się malarstwem Strzemińskiego, wyprzedził wiele odkryć amerykańskiego minimalizmu. Od unizmu odszedł w stronę kompozycji przestrzennych, muzyki czerpiącej z innej muzyki, w szczególności z folkloru, oraz dzieł teatralnych i operowych. W swojej twórczości chętnie sięga do klasyków, którzy są inspiracją dla twórczych eksperymentów kompozytora.

– Wybrałem utwory, które po prostu lubię, które przynoszą mi radość i siłę. Bo muzyka, dobra muzyka tak robi. Preludium Bacha, Sonaty Haydna, Beethovena, no i polska muzyka – Chopin i Paderewski. Grając poprzez lata wymienione utwory, znając każdą nutę, zacząłem je zmieniać, modyfikować, próbować poszerzyć po swojemu ich kształt i wyraz emocjonalny. Tak właśnie zacząłem improwizować. Do tych klasycznych pozycji dodałem swój utwór Stone Music, wykonywany bezpośrednio na strunach fortepianu przy pomocy kamieni i prętów metalowych. Bo fortepian ma swoje tajemnice i Stone Music odsłania jedną z nich. Cieszę się, że moje zaproszenie do jednego z odcinków serii przyjął Marcin Masecki, pianista i kompozytor, którego oryginalny styl bardzo cenię. Do Warszawy obiecał przyjechać z własnym pianinem! Nie mogę się już doczekać wspólnych improwizacji – stwierdził Zygmunt Krauze.

Począwszy od 3 lipca, w co drugi piątek o godz. 20.00, na kanałach YouTube i Facebook kompozytora oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywały się kolejne odcinki cyklu. Na każdy odcinek złożyły się improwizacja na temat wybranego utworu oraz komentarz kompozytora.

Cykl realizowany został z inicjatywy agencji muzycznej SONORA, we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, wydawcą utworów Zygmunta Krauze. Patronem medialnym projektu jest TVP Kultura.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Wszystkie odcinki można obejrzeć na:

https://www.youtube.com/c/ZygmuntKrauzeComposer
https://www.facebook.com/KrauzeZygmunt
https://www.facebook.com/PWMEdition/
https://www.youtube.com/user/PWMEdition

Teaser cyklu:

https://www.youtube.com/watch?v=DpNkmu7J4tU

© SONORA 2020