Exordium

podtytuł:
na baryton i orkiestrę symfoniczną
rok:
2020
czas trwania:
13'
obsada:
2 Flauti, 2 Oboi, 2 Clarinetti in si, 2 Fagotti, 3 Corni in fa, 2 Trombe in si, 2 Tromboni, Tuba, Batteria (3 essecutori), 4 Tom-toms, Gran cassa, Marimba, Timpani, Pianoforte, Baritone, 12 Violini I, 10 Violini II, 8 Viole, 6 Violoncelli, 4 Contrabbassi
wydawca:
PWM Kraków
premiera:

18 września 2020 / 19:00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Wykonawcy:

Jarosław Bręk – baryton
Yaroslav Shemet – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

zamówienie:
Filharmonia Śląska, Instytut Muzyki i Tańca
opis:

O utworze:

Exordium
na baryton i orkiestrę (2020)

Inspiracją do utworu jest preambuła do polskiej konstytucji. Stąd tytuł – Exordium – oznaczający wstęp.  Ten piękny tekst mówiący a wspólnocie, o przeszłości i o równości ludzi, wyraża w sposób emocjonalny troskę o byt wszystkich, wszystkich ludzi.  To nie jest tekst polityczny; ma raczej charakter humanistyczny.

Muzyka podkreśla ekspresję słów, które solista śpiewa, wykrzykuje, skanduje. Sugeruje się aby solista był ubrany w codzienny, zwykły strój, podkreślając tym samym, że słowa, które wypowiada, reprezentują każdego członka wspólnoty.

Exordium to utwór jednoczęściowy o czasie trwania 13 minut, zamówiony przez Filharmonię Śląską w ramach programu Zamówienia kompozytorskie, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca. Pierwsze wykonanie miało miejsce 18 września 2020 w Filharmonii Śląskie w Katowicach. Wykonawcami byli: Jarosłw Bręk – baryton i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta.

Zygmunt Krauze

dostępność:

Zamów materiały wykonawce: PWM