Fete galante et pastorale (instalacja)

rok:
1974-1984
czas trwania:
∞'
premiera:

I wersja:

 

Kompozycja przestrzenna na 13 grup instrumentalnych i 13 taśm rozmieszczonych w ciągu 26 komnat Zamku Eggenberg w Graz

 

Czas nielimitowany

 

Rękopis i taśmy u kompozytora

 

PW: 12 października 1974, Steirischer Herbst, Zamek Eggenberg, Graz

Pro Arte Ensemble

 

Zamówienie: Österreichischer Rundfunk, Graz

 

 

II wersja:

 

Kompozycja przestrzenna na 13 grup instrumentalnych, 5 głosów i 13 taśm rozmieszczonych w ciągu 13 komnat Pałacu Rohan w Strasburgu

 

Czas nielimitowany

 

Rękopis i taśmy u kompozytora

 

PW: 23 września 1984, Festiwal Musica, Pałac Rohan, Strasburg

 

Zamówienie: Festiwal Musica, Strasburg

zamówienie:
Österreichischer Rundfunk, Graz
opis:

Kompozycje przestrzenno-muzyczne

Kompozycje tego typu stwarzają niezwykłe sytuacje. Tak jak w Grze w klasy Cortazara, słuchacz decyduje o początku i zakończeniu utworu, o jego długości i sposobach percepcji, tworząc w ten sposób jego własną wersję.

 

Na Warszawskiej Jesieni w roku 1975 wykonany został w wersji koncertowej. Kompozytor zamieścił w książce programowej festiwalu następujący komentarz:

 

Fête galante et pastorale” (1974-75) to utwór napisany na zamówienie festiwalu Musiprotokoll 74 w Grazu dla zamku Eggenberg; tam właśnie został on wykonany po raz pierwszy w wersji przestrzennej. Całe piętro zamku, składające się z 26 komnat wypełnione było trzynastoma warstwami dźwiękowymi z taśm rozmieszczonych w 13 różnych komnatach oraz dodatkowo sześcioma zespołami instrumentalnymi wykonującymi muzykę na żywo. Utwór trwał 45 minut i był powtórzony 8 razy. Odbiorcy przechodząc według upodobania poprzez komnaty łączyli poszczególne warstwy dźwiękowe w całość. Obecnie prezentowana wersja koncertowa jest wyborem dziewięciu warstw dźwiękowych z dziewiętnastu, które stanowią cały utwór. Sposób zakomponowania poszczególnych warstw jest podyktowany sytuacją sali koncertowej. W wersji przestrzennej na zamku muzyka czekała na słuchacza, który przechodząc z jednej komnaty do drugiej zmieniał swoje otoczenie dźwiękowe. Na sali koncertowej słuchacz będąc unieruchomiony otrzymuje ciąg zmian dźwiękowych, które imitują jego przechodzenie poprzez komnaty. W utworze zastosowano instrumenty ludowe, na których Warsztat Muzyczny wykona cztery fragmenty.

 

Na „Warszawskiej Jesieni” w 1975 roku „Fête galante et pastorale” grał Warsztatat Muzyczny w składzie: Edward Borowiak – puzon, Witold Gałązka – wiolonczela, Zygmunt Krauze – fortepian i Czesław Pałkowski – klarnet oraz Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Piotra Warzechy.

 

Polskie Centrum Informacji Muzycznej,

Związek Kompozytorów Polskich

styczeń 2004 r.